TÉMA Zarděnky

Spalničky, příušnice a zarděnky

Spalničky, zarděnky a příušnice patří mezi typická dětská onemocnění. Postihují převážně děti ve věku kolem 4 až 5 let. Mohou jimi ale onemocnět i starší děti a mladiství.

Spalničky

Infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Samy o sobě nejsou tak závažné, problémy působí především možné nebezpečné komplikace, které často spalničky provázejí. Nejčastěji může jít o zápal plic, zánět středního ucha nebo i o zánět mozkových blan (encefalitidu).

Spalničky způsobuje virus, jenž patří do skupiny paramyxovirů. Jediným přirozeným hostitelem tohoto viru je člověk.

Příznaky spalniček

 • projeví se přibližně deset dní po nakažení
 • zvýšená teplota, teplota stoupá až na 38 - 39 stupňů.
 • zánět spojivek - oči jsou zarudlé, nepříjemně pálí a slzí. Jsou také velmi citlivé na světlo.
 • objevuje se rýma a suchý, dráždivý kašel. Uvnitř úst, na vnitřní straně tváří, se tvoří malé bílé skvrny či pupínky. Tato fáze trvá přibližně 4 dny.
 • v další fázi se nemocnému objeví na těle vyrážka ve formě malých skvrn, které postupně tmavnou

Příušnice

Infekční virové onemocnění (viry z rodu paramyxovirů), postihující slinné žlázy, zejména příušní. Onemocnět mohou jak děti (většinou od 2. roku), tak dospělí jedinci. Přenos se uskutečňuje vzdušnou cestou, a to při dlouhodobém blízkém kontaktu s nakaženou osobou.

Příušnice jsou nebezpečné především pro dospívající muže. Prodělání příušnic totiž může vyvolat zánět varlete, následně tak může dojít ke sterilitě.

Příznaky příušnic

 • nemoc začíná horečkou s 38 – 40 °C a zduřením příušní žlázy
 • v některých závažnějších případech se může přidružit zánět mozkových blan
 • další komplikující záležitostí je zánět slinivky břišní - projevuje se nechutenstvím, bolestmi břicha, nevolností a zvracením

Zarděnky

Přenáší je tzv. rubeola virus, a to kapénkovou cestou nákazy (vzduchem), podobně jako třeba chřipka nebo dětské nemoci jako spalničky a plané neštovice.

Zarděnky jsou nejnebezpečnější, pokud se jimi nakazí těhotná žena. Mohou poškodit plod, nebo dokonce způsobit potrat.

Příznaky zarděnek

 • červená vyrážka - nejtypičtější příznak
 • zánět horních cest dýchacích
 • zánět spojivek
 • zvýšená teplota - v extrémních případech může vystoupat až ke čtyřicetistupňovým horečkám
 • u dospělých pacientů se naopak můžeme setkat s příznaky, jako jsou bolesti kloubů, méně často i se zánětem mozkových blan

Očkování

Od roku 1995 je proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím povinné očkování, používá se kombinovaná, tzv. triple vakcína.

Očkuje se ve dvou dávkách formou podání injekce. Poprvé v 15. měsíci života dítěte, kdy dítě přestávají chránit protilátky získané od matky. Druhá dávka se aplikuje půl roku od podání první. Imunita zůstává celoživotní. Toto povinné očkování je bezplatné. Již několit let je možné vybrat si k této kombinaci dobrovolnou vakcínu proti planým neštovicím.

Plané neštovice

Neštovice jsou další běžnou dětskou nemocí. Plané neštovice představují vysoce nakažlivou akutní chorobu, kterou způsobuje lidský Herpes virus. Virus planých neštovic se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo přímým kontaktem s nakaženým. Neštovicemi nejčastěji onemocní děti od tří do deseti let. Pokud jimi onemocní starší děti či dospělí, průběh nemoci bývá komplikovanější.

Prevencí je jedině očkování, které dává 88 % jistotu, že se nenakazíme tímto onemocněním a téměř stoprocentní ochranu proti jakýmkoli komplikacím v případě propuknutí nemoci. V České republice je vakcinace proti varicelle dobrovolná a zdravotní pojišťovny ji nehradí. Jedna vakcína stojí přibližně 1400 Kč.

Pokud se rozhodnete nechat své dítě očkovat i proti planým neštovicím, je lepší zvolit kombinaci s povinnou triple vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Dítě tak ochráníte před dvěma zbytečnými vpichy navíc.

Spalničky, příušnice a zarděnky patří do témat
 • John Smitha917 27.01.2017 15:35:50

  Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day! gaecebeecgekaaaf

 • John Smithk338 04.06.2016 03:36:28

  Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy bddgbkbfaeakeaea

 • John Smithc522 22.05.2015 04:19:47

  Do you agree with my statement that this post is awesome? akeafggaddkdddeb

 • Jan 24.03.2015 15:35:27

  Článek obsahuje zásadní chybu. Píšete v něm, že imunita zůstává celoživotní. Tak to není, přečtěte si prosím článek (zprávu) z 9.8.2012:

  http://zpravy.idnes.cz/pribylo-spalnicek-zardenek-a-priusnic-dxw-/domaci.aspx?c=A120806_143520_domaci_abr

  V roce 2011 u nás narostl výskyt výše popsaných nemocí u ŘÁDNĚ PROOČKOVANÝCH lidí. Bohužel tyto nemoci dostali především chlapci ve věku 15-19 let, tedy ve věku, kdy jim nejvíce hrozí neplodnost. Zřejmě v té době přestalo působit očkování... :-/

 • spalnicky minika 20.05.2014 20:34:17

  proc se vse ockuje-drive deti prodelali kazdou detskou nemoc..a ted se nam to msti.mame rakovinu.je to tim .verim tomu.doktori jsou k nicemu jen nam lzou..jsou to detse nemoci.

 • Triple vakcína a autismus Ram 27.05.2012 21:44:20

  Některé studie poukazují na možné souvislosti triple vakcíny a autismu.
  http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2006/06/15/measles-vaccine-undeniably-linked-to-autism.aspx
  Jak dlouho si necháme z dětí dělat Rainmany v zájmu farmaceutického byznysu?!


Zarděnky patří do témat

Adresář

Poradna na téma Zarděnky

Diskutujte na téma Zarděnky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku