Zarděnky

Spalničky, příušnice a zarděnky

Lucie Regenermelová
06.01.2011

Spalničky, zarděnky a příušnice patří mezi typická dětská onemocnění. Postihují převážně děti ve věku kolem 4 až 5 let. Mohou jimi ale onemocnět i starší děti a mladiství.

Spalničky

Infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Samy o sobě nejsou tak závažné, problémy působí především možné nebezpečné komplikace, které často spalničky provázejí. Nejčastěji může jít o zápal plic, zánět středního ucha nebo i o zánět mozkových blan (encefalitidu).

Spalničky způsobuje virus, jenž patří do skupiny paramyxovirů. Jediným přirozeným hostitelem tohoto viru je člověk.

Příznaky spalniček

  • projeví se přibližně deset dní po nakažení
  • zvýšená teplota, teplota stoupá až na 38 - 39 stupňů.
  • zánět spojivek - oči jsou zarudlé, nepříjemně pálí a slzí. Jsou také velmi citlivé na světlo.
  • objevuje se rýma a suchý, dráždivý kašel. Uvnitř úst, na vnitřní straně tváří, se tvoří malé bílé skvrny či pupínky. Tato fáze trvá přibližně 4 dny.
  • v další fázi se nemocnému objeví na těle vyrážka ve formě malých skvrn, které postupně tmavnou

Příušnice

Infekční virové onemocnění (viry z rodu paramyxovirů), postihující slinné žlázy, zejména příušní. Onemocnět mohou jak děti (většinou od 2. roku), tak dospělí jedinci. Přenos se uskutečňuje vzdušnou cestou, a to při dlouhodobém blízkém kontaktu s nakaženou osobou.

Příušnice jsou nebezpečné především pro dospívající muže. Prodělání příušnic totiž může vyvolat zánět varlete, následně tak může dojít ke sterilitě.

Příznaky příušnic

  • nemoc začíná horečkou s 38 – 40 °C a zduřením příušní žlázy
  • v některých závažnějších případech se může přidružit zánět mozkových blan
  • další komplikující záležitostí je zánět slinivky břišní - projevuje se nechutenstvím, bolestmi břicha, nevolností a zvracením

Zarděnky

Přenáší je tzv. rubeola virus, a to kapénkovou cestou nákazy (vzduchem), podobně jako třeba chřipka nebo dětské nemoci jako spalničky a plané neštovice.

Zarděnky jsou nejnebezpečnější, pokud se jimi nakazí těhotná žena. Mohou poškodit plod, nebo dokonce způsobit potrat.

Příznaky zarděnek

  • červená vyrážka - nejtypičtější příznak
  • zánět horních cest dýchacích
  • zánět spojivek
  • zvýšená teplota - v extrémních případech může vystoupat až ke čtyřicetistupňovým horečkám
  • u dospělých pacientů se naopak můžeme setkat s příznaky, jako jsou bolesti kloubů, méně často i se zánětem mozkových blan

Očkování

Od roku 1995 je proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím povinné očkování, používá se kombinovaná, tzv. triple vakcína.

Očkuje se ve dvou dávkách formou podání injekce. Poprvé v 15. měsíci života dítěte, kdy dítě přestávají chránit protilátky získané od matky. Druhá dávka se aplikuje půl roku od podání první. Imunita zůstává celoživotní. Toto povinné očkování je bezplatné. Již několit let je možné vybrat si k této kombinaci dobrovolnou vakcínu proti planým neštovicím.

Plané neštovice

Neštovice jsou další běžnou dětskou nemocí. Plané neštovice představují vysoce nakažlivou akutní chorobu, kterou způsobuje lidský Herpes virus. Virus planých neštovic se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo přímým kontaktem s nakaženým. Neštovicemi nejčastěji onemocní děti od tří do deseti let. Pokud jimi onemocní starší děti či dospělí, průběh nemoci bývá komplikovanější.

Prevencí je jedině očkování, které dává 88 % jistotu, že se nenakazíme tímto onemocněním a téměř stoprocentní ochranu proti jakýmkoli komplikacím v případě propuknutí nemoci. V České republice je vakcinace proti varicelle dobrovolná a zdravotní pojišťovny ji nehradí. Jedna vakcína stojí přibližně 1400 Kč.

Pokud se rozhodnete nechat své dítě očkovat i proti planým neštovicím, je lepší zvolit kombinaci s povinnou triple vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Dítě tak ochráníte před dvěma zbytečnými vpichy navíc.

Autor: Lucie Regenermelová

Nové Zdravě.cz - jak se vám líbí?
Zásady zdravotního pojištění

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...

Artróza má svá specifika
Artróza

Artróza má svá specifika

02.11.2010

Jakmile skončí růst organizmu, začíná jeho postupné opotřebení a stárnutí. Pokud nebudeme o naše tělo včas pečovat, mohou se dříve nebo později objevit různá onemocnění kostí a klo ...